środa, 7 stycznia 2015

Pościel dla dziecka DIY


Uszycie pościeli dla dziecka wbrew pozorom nie jest takie trudne, a satysfakcja z efektu jest naprawdę warta poświęcenia kilku wieczorów. W moim wypadku nie tylko szyłam po 2 komplety dla obu dam, ale też szyłam 2 różne rodzaje pościeli. Po uszyciu pierwszych dwóch kompletów i pokazaniu ich wam dostałam kilka maili z zapytaniem, jak je szyłam, więc kolejne komplety szyłam już z dokumentacją i oto i ona :)

Do uszycia pościeli potrzeba nam odpowiedni materiał ( najlepiej 100% bawełna)

Ilość materiału zależy od tego, co planujemy uszyć. Ja zakupiłam materiał wys.160 i taki mi zupełnie wystarczył, bo pościel dziewczynek ma 120 cm długości. Na jeden komplet tzn poszewka i kołdra potrzeba nam 3 m materiału ( właściwie 2,5 ale lepiej mieć więcej).

 Jeżeli tak jak ja szyjecie też prześcieradło z gumką potrzebujecie na nie 1m materiału. Z reszty zawsze można uszyć falbankę maskującą, nie tylko super wygląda, ale też zasłania bałagan pod łóżeczkiem :)

Zaczynamy od wykrojenia materiału.

Możecie odrysować stary komplet pościeli zostawiając miejsce na szew (1,2 cm) albo zmierzyć szerokość kołderki i tak rysować.
Ja mam kołderkę standardową 90 cm na 120. Wykrajałam pościel na 94x 160. Zaczynamy od narysowania szerokości na 94 cm ( lub odrysowujemy starą pościel). Zaznaczamy gdzie wypada 120 cm ale nie tniemy. Rozcinamy komplet. Wyszły nam dwie połówki kołderki 92 cm na 160.

Teraz jedną połówkę odkładamy a z drugiej odcinamy niepotrzebne 38- 36 cm.Tym sposobem mamy 1 połówkę kołderki i zakładkę do niej.

Całość prasujemyKońcówkę zakładki podwijamy i zszywamy, żeby estetycznie wyglądała
Składamy zakładkę prawą strona do prawej strony naszej połówki i zszywamy ściegiem prostym lub na podwójnej igle ( jeżeli chcecie mieć np. tasiemki do wiązania kołderki to tu wkładamy je pomiędzy połówki kołderki i zakładki zachowując odpowiednią odległość).
 Wywracamy na prawą stronę.


 Przykładamy 2 kawałek naszej kołderki do 1 ( prawy do prawego zostawiając zakładkę na prawej stronie. Zszywamy ze sobą zostawiając nadmiar materiału w miejscu styku materiału z zakładką. ( czasami materiał się przesuwa, więc wyrównujemy na końcu, by nie okazało się, że połówki kołderki nie dochodzą do siebie.) Już prawie mamy kołderkę :)

Został nam nadmiar materiału. Ładnie rozkładamy kołderkę na podłodze i docinamy i zakładamy nadmiar materiału by dorównać do siebie krawędzie.Obcinamy nadmiar materiału zostawiając ok. 3-4 cm na założenie i zakładamy ( jak szyliście  tasiemkami, to odcinamy do równości robimy pasek ok. 3-4 cm i doszywamy tak jak zakładkę) . Przeszywamy ściegiem prostym lub na podwójnej igle.
Całość obrzucamy ( ja robię to zygzakiem). Obcinamy nadmiar materiału. Wywracam na prawa stronę. Zszywamy odrobinę boki kołderki, by za bardzo nie wychodziła z poszewki ( można tu dodać nity, lub wszyć tasiemki) ja mam tak zszyte i jest ok. Gotowe.
Poduszeczkę robimy analogicznie. Ja wykrawałam 44 cm na 80.

 Komplecik gotowy :)
5 komentarzy:

 1. pościel wyszła bardzo ładna- a wypustki dodają wiele uroku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały wpis! Serdecznie dziękuję za niego! Właśnie się przymierzam do uszycia dla mojej Córeczki pościeli. Planowałam zakup takiej pościeli w pobliskiej hurtowni pościeli, ale jak przeliczyłam ile mogę zaoszczędzić szyjąc sama, zdecydowałam, że spróbuję. Myślę, że z Twoim poradnikiem dam radę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podoba :) Czekam na kolejne posty z innymi wzorkami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z czego wypelnienke pościeli ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna pościel :) bardzo ładnie wygląda :)

  OdpowiedzUsuń